У 2019 Україна встановить експортні рекорди

За 9 місяців цього року експорт агропродовольчої продукції сягнув 15,6 млрд дол., це на майже 22 % більше, ніж за той самий період у 2018-му. Левова частка валютних надходжень пов’язана з продажем на закордонних ринках нашого зерна, соняшникової олії, насіння олійних, а також залишків переробної промисловості. В розрізі інших окремих товарних груп продукції актуальна ситуація виглядає так:

М’ясо та субпродукти

У січні-вересні 2019 року експорт продукції даної групи в грошовому виразі досяг 531 млн дол. (більше на 11 %). Визначальним тут виступає м’ясо птиці, вартість закордонних продажів якого дорівнювала 439 млн дол. В кількісному виразі експорт м’яса птиці  у порівнянні з аналогічним періодом минулого року зріс на 59 тис. тонн, зараз становлячи 303 тис. тонн. Відчутно доповнює експортну виручку яловичина свіжа або охолоджена (34 млн дол.) та морожена (48 млн дол.).

Молочні продукти

За 9 місяців 2019-го зниження експорту молочних продуктів (на 12 %) викликане, головним чином, падінням експорту вершкового масла і молочної пасти (зі 100 млн дол. торік до 63 млн дол. у цьому році). Крім масла і пасти,  в сумарному експорті молокопродуктів, який на даний час дорівнює 180 млн дол., виділимо продажі сухого і згущеного молока (66 млн дол.), сирів (19 млн дол.), молочної сироватки (14 млн дол.), незгущеного молока та вершків (12 млн дол.).

Яйця

Експорт яєць і яєчних продуктів приніс Україні дохід в розмірі 97 млн дол. (+ 14 %), з яких 84 млн дол. припало на яйця в шкаралупі.  Наші підприємці продали на міжнародному ринку 106 тис. тонн яєць (на 30 тис. тонн перевищивши минулорічний показник), тоді як поставки яєчних продуктів скоротились з 6 до 5 тис. тонн.

Мед

У 2019 Україна експортувала натурального меду на суму 73 млн дол., що на 28 % більше, ніж торік. Фіксується зростання і в натуральних обсягах – 40 тис. тонн (на 12 тис. тонн).

Овочі

А ось виручка від експорту овочів (135 млн дол.) на 8 % відстає від темпів минулого року, більшість продуктів цієї групи (картопля, помідори, огірки та ін.) у спадаючій динаміці експортних показників. Збільшення вартості продажів сушених бобових (з 98 до 102 млн дол.) як визначальної позиції в експорті овочів не компенсує загального зниження стосовно всієї групи.

Плоди, ягоди, горіхи

У січні-вересні 2019 року експорт нашою країною плодово-ягідної продукції забезпечив 172 млн дол. валютних надходжень (+ 10 %). Зазначимо, що всі головні товарні позиції тут з початку року показують зростання як в кількісному, так і в грошовому виразі. Зокрема, за 9 місяців поточного року Україна експортувала 36 тис. тонн волоських горіхів на суму 75 млн дол., а також 37 тис. тонн заморожених фруктів на суму 63 млн дол. і 44 тис. тонн зерняткових плодів (фактично, яблук) на суму 14 млн дол. До того ж, 12 млн дол. приніс експорт ягід, вартість якого збільшилась в результаті зростання цін.

Продукція борошномельно-круп’яної промисловості

Вітчизняний експорт пшеничного борошна зріс до 67 млн дол. (на 29 %). Продажі на зовнішніх ринках у кількісних обсягах виросли не так суттєво – з 231 тис. тонн рік тому до 256 тис. тонн цьогоріч. Експорт солоду, навпаки, трохи знизився (на 6 %), сформувавши надходження у розмірі 42 млн дол. Більш відчутним стало зменшення продажів солоду за кордон в натуральному виразі – зі 113 тис. тонн до 95 тис. тонн, однак, підсумковий минулорічний його експорт був рекордним. Вартість експорту крохмалю(переважно кукурудзяного) збільшилась на 25 %, дорівнюючи 20 млн дол., які отримані в результаті продажу його в обсязі 58 тис. тонн. Це на 11 тис. тонн більше, ніж за січень-вересень рекордного 2018 року, тому існує ймовірність оновлення експортного максимуму за підсумками повного календарного року.

Олії

Відчутно вдалося наростити вартість експорту соєвої олії (на 56 %) до 183 млн дол., оскільки натуральні показники її закордонних продажів теж значно збільшились за аналізований період – зі 159 тис. тонн рік тому до 288 тис. тонн. Рік ще не закінчився, але він у будь-якому разі стане рекордним для експорту цього продукту в історії України. За три квартали нинішнього року нашими підприємствами експортовано ріпакової оліїна суму 103 млн дол. (+ 31 %). Спостерігається зростання і кількісних обсягів її експорту – зі 101 до 130 тис. тонн.

Солодощі

Експорт кондитерських виробів з цукру приніс 111 млн дол. (+ 13 %), збільшившись з 63 до 71 тис. тонн. Продажі шоколаду практично не змінились –  45 тис. тонн вартістю 117 млн дол. Експорт хлібобулочних кондитерських виробів хоча й зменшився кількісно – з 77 до 74 тис. тонн, але виявився прибутковішим на 8 %, дорівнюючи 120 млн дол.

Продукція переробки плодів та овочів

Поставлені за кордон українські приготовлені (консервовані) томати забезпечили виручку в розмірі 35 млн дол. (+ 3 %), а їх кількісні показники експорту виросли з 41 до 43 тис. тонн. Позитивною динамікою характеризується  вітчизняний експорт соків. Доход від їх продажів на світовому ринку  у порівнянні з відповідним періодом минулого року збільшився на 53 % і складає 70 млн дол. Ще більш красномовним стало нарощування кількості їх експорту – з 40 тис. тонн до 83 тис. тонн. В групі соків головним продуктом, як і раніше, виступає яблучний концентрат. Покращується ситуація з експортом варення, желе і мармеладу, виручка від експорту яких виросла за рік з 2 млн дол. до 3 млн дол. (на 41 %).

Казеїн та його похідні

У цьому році експорт казеїну поки що відстає від минулорічних показників. Якщо на цей час у 2018 році було продано понад 6 тис. тонн казеїну та похідних продуктів на 34 млн дол., то зараз відповідні цифри наступні – 5 тис. тонн на суму 29 млн дол.