Результати експортного сезону 2018-2019, прес-конференція у ІА Інтерфакс

9 липня 2019 у інформаційному агентстві «Інтерфакс-Україна», на прес-конференції, яку ініціювала та провела Українська Асоціація аграрного експорту, обговорили результати сезону (2018-2019 років) та прогнози на наступний.

Яблука – в цілому матимемо принаймні на 25 % нижчий урожай, вимальовується серйозна проблема з наявністю якісної десертної продукції, багато господарств нарікають на незадовільну якість яблук. Якщо брати до уваги шкоду, вже завдану градами та можливу до кінця літа, можна спрогнозувати валовий збір яблук промисловими підприємствами на рівні 450-470 тис. тонн (для порівняння, у 2018 році вони зібрали 650 тис. тонн яблук). З цієї кількості лише близько 250 тис. тонн матимуть належну якість для реалізації як десертні (у минулому році десертних яблук було зібрано 350-370 тис. тонн).

Поточний сезон, як очікується, загалом стане менш врожайним у порівнянні з минулорічним для українських садівників. За попередніми оцінками, у нинішньому році вітчизняні галузеві підприємства загалом зберуть на чверть нижчий урожай плодів і ягід, який складатиме 530-540 тис. тонн (у 2018 році промислові виробники зібрали майже 740 тис. тонн).

Якщо весна і початок літа у минулому році характеризувались практично всюди сприятливими погодними умовами, то цьогоріч ситуація змінилась. В деяких регіонах наприкінці квітня – початку травня спостерігались заморозки, травень майже по всій Україні був дощовим і холодним, а в червні багато господарств потерпають від градів або засухи. Абсолютна більшість виробників скаржаться на неповноцінне запилення, тому що для нього було замало часу, а подекуди через занадто низькі температури не були достатньо активними бджоли. До того ж, частіше стали розвиватись хвороби, тому доводиться здійснювати додаткову обробку насаджень, збільшуючи виробничі витрати.

Кісточкові культури – загалом зберуть менше, ніж торік. Поки можна констатувати, що черешня, сезон якої розпочався раніше, не завжди характеризувалась належною якістю. Схожа картина очікується з вишнею, абрикосом і сливою. Підсумовуючи дані від наших виробників, розраховуємо, що підприємства загалом в цьому році зберуть 38 тис. тонн кісточкових (у минулому році було більше – 45 тис. тонн), з яких 6 тис. тонн черешні (у 2018 році було 7 тис. тонн).

Ягідні культури – через холодний і дощовий травень, а також засуху на початку літа їх промислове виробництво в цілому знизиться до 23 тис. тонн (рік тому було 26 тис. тонн). Підсумковий валовий збір полуниці і малини  теж виявиться нижчим: полуниці – 12 тис. тонн (у 2018 р. – 14 тис. тонн), малини – 4 тис. тонн (у 2018 р. – 5 тис. тонн). Їх збут (особливо полуниці) свідчить про значне переважання у структурі ягід низької якості, через що в середньому ціни виявились меншими за минулорічні. Проте очікується непоганий урожай смородини і ожини (як і торік). Чи не єдина культура, якої виростять більше – лохина. Цей напрямок ягідництва найбільш активно розвивався в останні роки і постійно здійснювались нові закладки.