ЄС активно імпортує українські консервовані томати

Однією з основних позицій в експорті Україною переробленої плодоовочевої продукції є приготовлені або консервовані томати. За результатами 2018 року по них також було зафіксовано рекордні обсяги експорту – 56 тис. тонн, що дозволило посісти 9-е місце в світовому рейтингу за цим показником. Наші приготовлені томати закуповували понад 60 держав.

За перші 5 місяців 2019 року Україна експортувала близько 28 тис. тонн консервованих томатів, що на 8 % більше, ніж за такий період у 2018 році. Підтверджується переважаюча орієнтація експорту цього продукту до Європейського Союзу, оскільки його основними покупцями стали  Польща    (42 % вартості), а також Чехія і Німеччина (по 7 %). Середня вартість консервованих томатів вітчизняного виробництва на міжнародному ринку –  806 дол/т.

Зазначимо, що при експорті до Євросоюзу для України діють основна і додаткова преференційні квоти на приготовлені або консервовані томати в обсязі 10 тис. тонн і 3 тис. тонн відповідно, які ми регулярно повністю використовуємо, хоча загалом значно перевищуємо за рахунок позаквотових поставок. У нинішньому році наші експортери вже закрили основну квоту, а додаткова квота на консервовані томати для України у ЄС відкриється лише з             1 жовтня 2019 року.

Річний обсяг світового експорту перероблених томатів складає приблизно 5 млн тонн, а лідером виступає Італія, яка у 2018 році експортувала понад        2 млн тонн цієї продукції. Крім того, міцні позиції на ринку мають Китай, Іспанія, США, Португалія і Туреччина, які в 2019 році вже підтвердили свій сильний статус.