Україна використовує менше 1% можливостей експорту меду на ринок Японії

Україна стабільно входить у п’ятірку основних країн-експортерів натурального меду. За 2019-й рік експорт меду стрімко зріс, наша країна продала на зовнішніх ринках 55,7 тис. тонн меду, що на 6,3 тис. тонн більше, ніж у 2018 році. Зросла також і виручка від його реалізації (на 3 млн дол.), досягнувши 101 млн дол.

Традиційно основним ринком збуту українського меду став Європейський Союз, куди торік експортовано понад 85% цього продукту в натуральному виразі. Також була повністю використана основна та додаткова преференційна квота на безмитні поставки цього продукту до ЄС. Країни, в яких наш мед має найбільший попитом, теж залишились незмінними – Німеччина, Польща, Бельгія, Литва і Сполучені Штати Америки. Загалом, мед вітчизняного виробництва закуповували майже 60 країн з різних регіонів планети. Від початку 2020 року основна безмитна квота України на експорт меду в обсязі 5800 тонн до Євросоюзу вже повністю використана. 

« Залишаючись одним з головних світових експортерів меду, Україна, тим не менше, має невикористаний потенціал стосовно цього продукту. Варто звернути увагу на Японію, Саудівську Аравію та Об’єднані Арабські Емірати», — зауважив Дмитро Крошка.

Як відомо японці надають перевагу натуральному меду. Тому через проблеми з якістю виробництва, а іноді і фальсифікацією китайської продукції, український мед дуже доречний. Японія споживає близько 51 тис. тонн меду в рік, з яких лише 5% — з японських пасік, а закуповує понад 40 тис. тонн меду щорічно. Близький схід закуповує приблизно 6%  у всесвітньому імпорті меду.  Саудівська Аравія закуповує понад 16-17 тис. тонн. щорічно, ОАЕ – 9-10 тис. тонн, а імпорт до цих країн географічно диверсифікований.

Український мед присутній там в надто малих обсягах (наприклад, в Японію за 2019-й рік продано лише 240 тонн меду). Збільшення експорту в зазначені країни дозволить українським компаніям розширити експансію на регіони Близького і Далекого Сходу та знизити високу залежність від європейського ринку.