Україна багатократно знизила експорт аграрної продукції з доданою вартістю на ринки Білорусі та Росії

Помітним контрастом на фоні розвитку європейського вектору експорту України виглядали торік поставки продовольства на російський та білоруський ринки. Обопільні ембарго з Росією, введені з 2016 року, ще раніше значно скоротили взаємну торгівлю. Український аграрний експорт в цю країну знизився з 46 млн дол. 2021 року до 3 млн дол. у 2022 році (у понад 15 разів). Що стосується Білорусі, то відбулось зменшення закупок нею українського продовольства з 520 млн дол. 2021 року до 69 млн дол. у 2022 році (у 7,5 разів). Зокрема, відчутно скоротився експорт замороженої яловичини, свіжих та перероблених овочів, кондитерських виробів у Білорусь. Також минулого року звелись до нуля поставки какао-пасти і морозива на російський ринок.

За результатами 2021 року Білорусь стала другим покупцем української замороженої яловичини, імпортувавши її на 13 млн дол., а у 2022 році цілком втратила свої позиції – закупки в 0,3 млн дол. У 2021 році Білорусь була головним імпортером нашої картоплі з часткою в експорті у 80 % та вартістю у 3 млн дол. Однак 2022 року, хоча Україна й наростила експорт цього продукту, Білорусь зайняла друге місце (відповідно, 23 %, 1 млн дол.). У 2021 році Білорусь знаходилась серед лідерів по закупках помідорів, цибулі, капусти, моркви українського виробництва. Але торік поставки цих товарних позицій до Білорусі значно знизились або припинились. В сегменті заморожених овочів минулого року ми збільшили експорт в цілому, однак змінили його географічну структуру, представлену Польщею, Німеччиною та Туреччиною (у 2021 році – Польща, Білорусь, Німеччина). Також Білорусь займала перше місце 2021 року в переліку імпортерів приготовлених незаморожених овочів з України, а у 2022 році до Молдови й Грузії у якості найбільших покупців доєдналась Угорщина.

Росія у 2021 році була найбільшим покупцем какао-пасти з України з часткою в 60 %, імпортувавши її на суму 20 млн дол., але у 2022 році експорт туди припинився. 2021 року Білорусь посіла третє місце в рейтингу імпортерів хлібобулочних кондитерських виробів, придбавши їх на 17 млн дол., а торік наш експорт даного продукту зменшився до 2 млн дол., і вона втратила місце серед головних ринків збуту. При фактично незмінних показниках експорту варення, желе і мармеладу у 2022 році їх основними покупцями стали Польща, Молдова і Чехія (у 2021 році – Польща, Білорусь, Ізраїль). У закордонних продажах консервованої плодово-ягідної продукції Білорусь перемістилась в переліку імпортерів з першого місця 2021 року і вартістю закупок в 10 млн дол. на третє місце 2022 року, придбавши її на суму 1,5 млн дол. В експорті морозива 2021 року третє місце серед покупців після Молдови та Ізраїлю посідала Росія, а в 2022 році Україна не продавала його росіянам, і до основних ринків збуту додалась Німеччина.       

Враховуючи успішну переорієнтацію продажів з акцентом на країни Євросоюзу, в умовах триваючої війни українські компанії-експортери не планують постачати продовольчу продукцію на білоруський та російський ринки.