Україна розширює географію експорту яблук

За останній час експортерам продукції з доданою вартістю довелося суттєво переформатовувати свою діяльність, спочатку зважаючи на вплив пандемії коронавірусу у 2020 році, а потім через російську військову агресію та спричинені нею форс-мажорні обставини з лютого 2022 року. Все це в повній мірі стосувалось і тих українських компаній, які спеціалізуються на експорті яблук.

Загальна динаміка нашого експорту яблук характеризується нестабільністю, де чергуються періоди зростань та спадів. Втім, це особливо не впливало на географічну структуру комерційних продажів яблук (в межах 20 т до однієї країни, не враховуючи суднові запаси та інші дрібні поставки, що відображаються в статистиці). Так, у 2018 році географія комерційного експорту України охоплювала 41 країну, у 2019 році – 42, у 2020 році – 33, у 2021 році – 38 країн. Торік ситуація відчутно змінилась: наш експорт яблук зріс з 29,7 тис. т у 2021 році до 46,1 тис. т за підсумками 2022 року. Крім того, перелік країн, куди спрямовувались комерційні поставки яблук, 2022 року розширився до 49, в основному завдяки появі у ньому представників Європейського Союзу (Естонії, Литви, Польщі, Румунії, Франції, Словенії) та африканського континенту (Гвінеї, Екваторіальної Гвінеї, Кенії, Кот-д’Івуару, Малі, Сенегалу).

Таким чином, географічна структура експорту яблук українськими компаніями залишилась такою ж диверсифікованою, концентруючись на азійському, європейському та африканському сегментах.