Агропродовольчий експорт України за січень-березень 2023 року

У першому кварталі 2023 року наша країна експортувала агропродовольчої продукції на суму 6,7 млрд дол., що на 5 % більше, ніж за відповідний період 2022 року. Однак варто врахувати, що в березні минулого року український експорт через початок блокування морських портів мав мінімум можливостей для реалізації, а деталізована офіційна статистика зовнішньої торгівлі була відсутня, що обмежує дані для порівняння. 

Виручка від експорту м’яса і субпродуктів склала 202 млн дол., тобто на 6 % більше, ніж у січні-березні 2022 року. Як і раніше, основним експортним продуктом даної групи виступає м’ясо птиці, за 104 тис. т якого отримано  180 млн дол.

За 3 місяці 2023 року доходи від експортних продажів молокопродуктів перевищили 50 млн дол., а найбільшими за вартістю позиціями тут стали сухе та згущене молоко – 18 млн дол., масло і молочні пасти – 14 млн дол., сири – 10 млн дол.

В нинішньому році українські компанії експортували близько 13 тис. т яєць на понад 19 млн дол. В цілому, експортна ціна для нас зберігається на рівні минулого року – 1534 дол/т або 39884 дол/контейнер 26 т.

Продажі на зовнішні ринки меду складають майже 12 тис. т вартістю 31 млн дол. У порівнянні з 2022 роком ціни на український мед трохи знизились – до 2643 дол/т.

Доходи від експорту плодово-ягідної продукції у першому кварталі 2023 року дорівнювали 59 млн дол., тобто на 41 % менше, ніж за 3 місяці 2022 року. Основна виручка зараз традиційно надходить від реалізації за кордон заморожених ягід і фруктів українського виробництва – 28 млн дол., волоських горіхів – 22 млн дол., зерняткових культур – 8 млн дол.

В цілому експорт продуктів з доданою вартістю характеризується відносною стабільністю, зберігається традиційний асортимент та ціни на них. Незначно збільшилась вартість продажів м’яса та субпродуктів, а відставання по плодово-ягідній продукції може бути подолане з часом при отриманні цьогорічного урожаю. Країни Європейського Союзу продовжують відігравати важливу, а подекуди й вирішальну роль при збуті м’яса птиці, яєць, меду, продукції садівництва. Але заборони та обмеження на поставки з України, запроваджені в квітні Польщею, Угорщиною, Словаччиною та Болгарією, призвели до зниження кількісних та вартісних показників нашого агропродовольчого експорту. Якщо проблема не вирішиться комплексно і ця ситуація періодично повторюватиметься, потенціал продажів за кордон продукції українського виробництва вимушено знижуватиметься.