Експорт плодів, ягід і горіхів у 2019 році

Погодний фактор мав великий негативний вплив на врожай сезону 2019. Недобір ягоди відчувався досить гостро у всіх регіонах України, а українці купували цю продукцію за рекордно високою ціною. Винятком можна назвати лохину, вона стала єдиною ягодою, яка коштувала дешевше, ніж рік тому. Також ціна на полуницю за рік знизилась.

Однак експорт української плодово-ягідної продукції виріс на 10%  у порівняні з 2018 роком.За результатами 2019 року Україна експортувала плодово-ягідної продукції на суму 260 млн дол.. Найбільшу виручку було отримано від реалізації за рубежем лущених і нелущених волоських горіхів (138 млн дол.), заморожених плодів і ягід (84 млн дол.), яблук і груш (17 млн дол.),  свіжих ягід (12 млн дол.).

Що стосується кількісних обсягів експорту окремих продуктів за 2019 рік, відзначимо волоські горіхи без шкаралупи (40797 т), волоські горіхи у шкаралупі (27269 т), заморожену чорницю (23643 т), заморожену малину (12444 т), заморожені суниці та полуниці (3912 т), яблука (53611 т), свіжу лохину (2127 т) та черешні (3003 т). У порівнянні з 2018 роком найбільш відчутно зріс експорт волоських горіхів у шкаралупі (+ 178 %), лущених волоських горіхів (+ 31 %), свіжої лохини (+ 74 %) і яблук (+ 27 %). Незважаючи на збільшення експорту яблук за весь 2019 календарний рік, існують нюанси, пов’язані з сезонністю експорту окремих фруктів, про які ми повідомляли раніше.

«Хочу зазначити, що наші волоські горіхи у шкаралупі минулого року переважно купували Східні країни, лущені волоські горіхи – Східні країни та ЕС, яблука – в основному Східні країни та Білорусь, черешні – країни ЕС та Білорусь, майже всі закупки лохини припали на

«Хочу зазначити, що наші волоські горіхи у шкаралупі минулого року переважно купували Туреччина, Ірак та Азербайджан, лущені волоські горіхи – Туреччина, Франція і Греція, яблука – Білорусь, Ірак і Туреччина, черешні – Білорусь, Молдова, Польща, більшість продажів лохини припали на країни ЄС, заморожені ягоди також постачались переважно до країн Європи. Як підсумок хочу сказати, що основним ринком збуту вітчизняної продукції садівництва залишаються країни Євросоюзу, продажі до яких принесли понад 60 % доходів.», — зауважив Дмитро Крошка.

Помітно відрізнялись ціни на перераховану продукцію: волоські горіхи у шкаралупі Україна в 2019 році експортувала в середньому по 820 дол/т, лущені волоські горіхи – по 2845 дол/т, яблука – 321 дол/т, свіжі черешні – 879 дол/т, лохину – 4027 дол/т, заморожені суниці та полуниці – 1546 дол/т, заморожену малину – 1550 дол/т, заморожену чорницю – 2076 дол/т. Однак по кожній товарній позиції експортні ціни могли варіюватись у декілька разів залежно від низки характеристик продукту (сорт, якість, упаковка тощо), а також країни, яка його купувала.  

Зазначимо, що найбільш виражена сезонність експорту стосовно свіжих плодів та ягід, оскільки залежить від періоду збирання врожаю та можливого терміну зберігання. Так, піковим періодом експорту горіхів є 4-й квартал поточного року і 1-й квартал наступного, найменша кількість яблук зазвичай експортується в 3-му кварталі, майже всі кісточкові плоди і ягоди реалізуються у 2-му і 3-му кварталах. Натомість сухофрукти стабільно експортуються на протязі календарного року, а для заморожених ягід дещо вищим є збут у 3-му кварталі.